Katedra Automatyzacji Procesów wraz z Katedrą Robotyki i Mechatroniki kształci inżynierów na kierunku Automatyka i Robotyka. Obydwie Katedry kształcą także magistrów inżynierów na tym samym kierunku w ramach specjalności Automatyka i Metrologia. Kształcenie odbywa się na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych.
Absolwenci kierunku i specjalności otrzymują wszechstronne wykształcenie w zakresie metod opisu i projektowania układów sterowania dla różnych obszarów techniki. Zawarte jest ono w ciągle unowocześnianych planach i programach studiów, w tym w przedmiotach specjalistycznych, takich jak: „Napęd i sterowanie hydrauliczne i pneumatyczne”, „Identyfikacja procesów przemysłowych”, „Teoria sterowania”, „Komputerowe systemy sterowania”, „Sterowniki przemysłowe”, „Przemysłowe układy kontrolno-pomiarowe”, „Automatyzacja procesów przemysłowych”, „Zarządzanie przedsiębiorstwem”, „Marketing”. W planach studiów znajdują się także przedmioty obieralne, których zadaniem jest pogłębianie wiedzy w wybranych obszarach, wynikających z tematyki pracy dyplomowej lub indywidualnych zainteresowań studenta. Pracownicy obydwu Katedr prowadzą szeroką współpracę z przemysłem, a jej wyniki przenoszą na grunt prowadzonych zajęć dydaktycznych. Absolwenci, uzyskujący w terminie wysokie oceny, otrzymują stypendia naukowe, jak również znajdują bardzo łatwo zatrudnienie.
Absolwenci są dobrze przygotowani do pracy w każdej dziedzinie przemysłu. Mogą oni pracować w utrzymaniu ruchu maszyn i urządzeń automatyki, mogą projektować i wytwarzać zarówno indywidualne maszyny i układy automatyki, jak i zautomatyzowane linie produkcyjne. Dobre przygotowanie zawodowe oraz informatyczne, a także umiejętność posługiwania się komputerem, pozwalają im na pracę w różnorodnych zespołach lub też na prowadzenie własnej firmy.