Studia Międzykierunkowe „Inżynieria Mechaniczna I Materiałowa” prowadzone przez Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki oraz Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, Wydział Metali Nieżelaznych, Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica
W ramach Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki prowadzony jest kierunek „Mechanika i Budowa Maszyn”, który kształci na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia inżynierów i magistrów inżynierów mechaników. Za kształcenie na tym kierunku WIMiR otrzymał ocenę z wyróżnieniem przez Państwową Komisję Akredytacyjną.
Szeroka współpraca WIMiR z różnymi gałęziami przemysłu, a szczególnie opinie płynące od pracodawców z tzw. „Doliny Lotniczej” (Polskich Zakładów Lotniczych Sikorsky Company oraz innych zakładów ulokowanych w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Mielcu), jak również studentów studiujących w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym w Mielcu potwierdziły konieczność kształcenia inżynierów mechaników o znacznie rozszerzonej wiedzy z zakresu inżynierii materiałowej.
W Akademii Górniczo-Hutniczej trzy wydziały kształcą studentów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia inżynierów i magistrów inżynierów na kierunku „Inżynieria Materiałowa”, są to: Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, Wydział Metali Nieżelaznych, Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej.
Należy przyjąć, że połączenie standardów kształcenia na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn i kierunku Inżynieria Materiałowa stworzy nową jakość edukacyjną, a tym samym przygotuje przyszłych absolwentów studiów międzykierunkowych „Inżynieria Mechaniczna i Materiałowa” do pracy w nowoczesnym przemyśle. Obecnie przemysł oczekuje od mechaników również szerokiej wiedzy z zakresu przetwórstwa i zastosowań nowoczesnych materiałów, tak metalicznych, jak również szeroko rozumianych tworzyw sztucznych, czy kompozytów.
Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki wraz z pozostałymi wnioskującymi wydziałami wnoszą o uruchomienie studiów międzykierunkowych na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I stopnia o nazwie „Inżynieria Mechaniczna i Materiałowa”.
Obecnie w Polsce żadna uczelnia techniczna nie kształci specjalistów w tym zakresie na obecnie prowadzonych kierunkach studiów.
Podstawa prawna
Podstawą prawną powołania studiów międzykierunkowych Inżynieria mechaniczna i materiałowa jest Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 lipca 2007 roku w sprawie standardów kształcenia dla poszczególnych kierunków oraz poziomów kształcenia, a także trybu tworzenia i warunków, jakie musi spełnić uczelnia, by prowadzić studia międzykierunkowe oraz makrokierunki (Dz. U. z 2007 r., Nr 164, poz. 1166).
Studia pierwszego stopnia trwają 7 semestrów. Liczba godzin zajęć wynosi 2685, z czego 915 godzin jest obieralnych, co stanowi 34 % wszystkich zajęć (min wymaga 2400 godzin i 30 % zajęć obieralnych). Godzin wykładowych jest 1245, co stanowi 46 % zajęć (max wykładów – to 50 %). Liczba punktów ECTS (European Credit Transfer System) wynosi 210 (równa wymaganemu minimum). Praktyki studenckie będą trwały 4 tygodnie i będą realizowane w okresie wakacyjnym po 6 semestrze studiów.
Absolwent studiów I stopnia posiada wiedzę z zakresu: - podstawowych zagadnień z przedmiotów ogólnych (matematyka, fizyka, chemia, informatyka),
- podstawowych zagadnień z przedmiotów technicznych tj. grafiki inżynierskiej, mechaniki, wytrzymałości elementów maszyn, konstrukcji maszyn, mechaniki płynów, termodynamiki,
- budowy, wytwarzania i eksploatacji maszyn,
- posiada znajomość zasad mechaniki oraz projektowania z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi informatycznych,
- realizacji procesów wytwarzania, montażu i eksploatacji maszyn oraz prac wspomagających projektowanie maszyn,
- nauk o materiałach inżynierskich metalowych, ceramicznych, z tworzyw sztucznych i kompozytowych,
- podstawowych zagadnień dotyczących zarządzania, w tym zarządzania jakością, bezpieczeństwem,
- ochrony własności intelektualnej, prawa patentowego i transferu technologii.
Absolwent studiów I stopnia potrafi:
- dokonać doboru materiałów inżynierskich do różnych zastosowań, technologii wytwarzania, przetwórstwa i recyklingu materiałów,
- jest przygotowany do udziału w projektowaniu materiałowym oraz do współpracy z eksploatatorami materiałów inżynierskich, konstruktorami i specjalistami z zakresu projektowania, wytwarzania, przetwórstwa i zastosowania materiałów inżynierskich,
- formułować racjonalne wnioski dotyczące stosowania materiałów inżynierskich w różnych produktach,
- posiada umiejętności korzystania z informacji technicznej,
- wykorzystać narzędzia informatyczne do analizy i przetwarzania danych,
- pracować indywidualnie i w zespole.
Praktyki:
W ramach studiów I-o stopnia student ma obowiązek odbyć 4 tygodniową praktykę zawodową, którą realizuje w trakcie letniej przerwy w 6 semestrze studiów. Każdy student realizuje praktykę indywidualnie w wybranym przez siebie zakładzie, którego działalność związana jest z inżynierią mechaniczną, inżynierią materiałową, inżynierią wytwarzania.
Do najważniejszych firm, z którymi współpracuje Wydział należą m.in.:
- KGHM Polska Miedź,
- PZL Sp. z o.o.,
- KHW S.A.,
- Tauron S.A.,
- WOLFRAM,
- CDM Smith Sp. z o.o.,
- EMT-Systems Sp. z o.o.,
- KIRCHHOFF Polska Sp. z o.o.,
- Valmet Automation Sp. z o.o.,
- FTT Stomil Wolbrom S.A,
- SIGNALCO LTD,
- Sandvik Polska sp. z o.o.,
- UDT,
- TDT,
- National Instruments.
Absolwenci kierunku mogą pracować jako:
- projektanci i konstruktorzy maszyn i urządzeń,
- inżynierowie w zakładach produkcyjnych,
- kontrolerzy jakości w działach produkcyjnych,
- inżynierowie odpowiedzialni za planowanie zamówień w procesie produkcji,
- inżynier (np. główny inżynier w zakładzie, inżynier ds. produktu, ds. testów, ds. walidacji),
- konsultanci w zakresie doboru materiałów konstrukcyjnych.
Miejsca pracy:
- przedsiębiorstwa przemysłowe (także małe i średnie) oraz inne zajmujące się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn,
- jednostki projektowe, konstrukcyjne i technologiczne oraz związane z organizacją produkcji i automatyzacją procesów technologicznych,
- jednostki badawczo-rozwojowe przemysłu, jednostki doradcze oraz przedsiębiorstwa obrotu materiałami inżynierskimi i aparaturą do ich badania,
- firmy konsultingowe,
- jednostki odbioru technicznego oraz jakościowego produktów i materiałów,
- jednostki akredytacyjne i atestujące oraz inne wymagające wiedzy technicznej i informatycznej,
- jednostki naukowo−badawcze,
- własna działalności gospodarcza.
„Inżynieria mechaniczna i materiałowa” to studia międzykierunkowe spełniające standardy kształcenia na kierunkach "Mechanika i Budowa Maszyn" oraz "Inżynieria Materiałowa" kształcące mechaników posiadających szeroką wiedzę z zakresu przetwórstwa i zastosowań nowoczesnych materiałów, tak metalicznych, jak również szeroko rozumianych tworzyw sztucznych, czy kompozytów. Studia prowadzone są przez Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki oraz Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, Wydział Metali Nieżelaznych, Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej AGH. W ramach kierunku kształceni są inżynierowie mechanicy o znacznie rozszerzonej wiedzy z zakresu inżynierii materiałowej.

Ramowe treści kształcenia
W ramach studiów I-go stopnia prowadzone będzie kształcenie jednolite. Treści kształcenia realizowane będą w 7 semestrach w ramach przedmiotów: ogólnych, podstawowych, kierunkowych i specjalistycznych.
Program kształcenia spełnia wymagania standardów kształcenia:
- dla kierunku Mechanika i budowa maszyn w 102 % punkty ECTS oraz w 123 % godziny zajęć,
- dla kierunku Inżynieria materiałowa w 106 % punkty ECTS oraz w 128 % godziny zajęć.
Zajęcia dydaktyczne będą prowadzone przez pracowników czterech wydziałów: Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, Wydziału Metali Nieżelaznych i Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej. W procesie dydaktycznym będzie wykorzystywana najlepsza baza laboratoryjna tych wydziałów.
Przyszli studenci będą rekrutowani na Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki i po zakończeniu studiów otrzymają dyplom tego wydziału. Studia I-go stopnia będą kończyły się egzaminem inżynierskim i nadaniem tytułu zawodowego inżyniera.
Studia będą prowadzone w systemie stacjonarnym w Krakowie i systemie niestacjonarnym w ZOD w Mielcu.
Program studiów międzykierunkowych Inżynieria Mechaniczna i Materiałowa