Specjalność „Automatyzacja w systemach transportowych” prowadzona jest na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych II-go stopnia na kierunku Automatyka i Robotyka. Absolwenci kończą studia z tytułem z tytułem magistra inżyniera.
Kandydaci na specjalność powinni mieć ukończone studia inżynierskie, na kierunkach studiów, których zakres i tematyka umożliwia kontynuację nauki w zakresie projektowania i eksploatacji układów i systemów sterowania pracujących w szeroko rozumianych urządzeniach i systemach transportowych oraz spełnia wymóg opanowania minimum 60% materiału określonego w standardach kształcenia studiów I-go stopnia kierunku Automatyka i Robotyka. Studia magisterskie powiększają zakres wiedzy inżyniera, przygotowując go do formułowania, analizowania problemów i prowadzenia badań. w trakcie studiów studenci zdobywają niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie metod opisu, projektowania, budowy, badania i eksploatacji różnorodnych układów i systemów sterowania oraz obiektów sterowania z grupy środków transportowych. Wiedza ta jest zawarta w przedmiotach wspólnych dla kierunku i przedmiotach specjalnościowych. Wykorzystanie tej wiedzy oraz jej uzupełnienie i rozszerzenie dokonuje się najczęściej w ramach pracy przejściowej i dyplomowej, studenci mogą także uczestniczyć w pracach koła naukowego, obozach i sesjach naukowych.
Absolwent specjalności „Automatyzacja w systemach transportowych” jest przygotowany do podjęcia pracy związanej z projektowaniem, uruchamianiem i eksploatacją systemów automatyki stosowanych w środkach transportu bliskiego, w dźwignicach, w kolejach linowych, w transporcie przenośnikowym, w górniczych urządzeniach wyciągowych oraz różnych innych urządzeniach transportowych. Absolwent specjalności dysponuje wiedzą z zakresu budowy i eksploatacji układów automatyki w środkach transportu przemysłowego. Dysponuje wiedzą dotyczącą zasad pracy i eksploatacji tych obiektów oraz wiedzą specjalistyczną z zakresu algorytmów regulacji automatycznej oraz innych algorytmów obliczeniowych i decyzyjnych. Posiada umiejętność korzystania ze sprzętu komputerowego, umiejętność programowania zarówno komputerów uniwersalnych jak i sterowników logicznych, ma także umiejętność łączenia komputerów z różnorodnymi urządzeniami zewnętrznymi. Absolwent specjalności ma znajomość przynajmniej jednego języka obcego, pozwalającą mu na korzystanie z literatury obcojęzycznej. Uzyskana wiedza pozwoli mu na kierowanie zespołami pracowniczymi i zakładami produkcyjnymi lub też prowadzenie własnej firmy.
Duży zasób wiedzy podstawowej pozwoli mu na łatwe dostosowanie się do zmieniających się potrzeb rynku.
Dwulinowa maszyna wyciągowa z kołem ciernym (ocena stanu przez pracowników WIMiR w Hiszpanii)