Akademia Górniczo-Hutnicza jest jedyną w Polsce uczelnią prowadzącą specjalność „Transport linowy”. W programie studiów są przedmioty związane z projektowaniem, konstruowaniem, wytwarzaniem, eksploatacją oraz diagnostyką maszyn i urządzeń transportu linowego, które są stosowane we wszystkich działach przemysłu, turystyki, a także w życiu codziennym.
Programy wykładów, ćwiczenia, laboratoria, projekty i seminaria są prowadzone przez pracowników Katedry Transportu Linowego, którzy mają znaczny dorobek naukowy i liczące się osiągnięcia praktyczne w dziedzinie transportu linowego. Zajęcia laboratoryjne są prowadzone w akredytowanym Laboratorium Badawczym Technicznych Środków Transportu i Materiałów. Praktyki dyplomowe studenci odbywają w firmach, krajowych i zagranicznych współpracujących z Katedrą Transportu Linowego.
Absolwenci specjalności „Transport linowy” są dobrze przygotowani do projektowania, wytwarzania, budowy, eksploatacji i diagnozowania systemów maszynowych transportu linowego w tym: kolei linowych, wyciągów narciarskich, dźwigów osobowych i towarowych, górniczych wyciągów szybowych, dźwigów budowlanych, dźwignic, podnośników linowych oraz układów odciągów instalowanych w budowlach technicznych takich jak mosty i wszelkiego rodzaju maszty. Przygotowani są również do projektowania i eksploatowania lin pracujących w urządzeniach portowych i na platformach wiertniczych. Potrafią: budować systemy bezpieczeństwa urządzeń transportu linowego, opracowywać projekty nowych aktów prawnych, przepisów bezpieczeństwa oraz norm technicznych z zakresu transportu linowego.
Absolwenci specjalności znajdują zatrudnienie w krajowych i zagranicznych jednostkach gospodarczych, w przemyśle, turystyce, firmach projektujących, badawczych itd. Znajdują zatrudnienie również w jednostkach państwowego nadzoru bezpieczeństwa techniki tj. Transportowego Dozoru Technicznego, Urzędu Dozoru Technicznego, Wyższego Urzędu Górniczego. Są chętnie zatrudniani w laboratoriach, jednostkach badawczych, jednostkach akredytujących, certyfikujący i kontrolujących, które funkcjonują w systemie prawnym państw Unii Europejskiej.